Moto veteráni

Moto veteráni jen tak nevymřou

Moto veteráni, především ti domácí, se vám dostanou pod kůži. Nemáte náhodou také nějakou krásnou starou motorku zahrabanou v kůlně či v garáži? Podívejte se na ni, jestli by se nevyplatila menší rekonstrukce. Jakmile se do takových úprav pustíte, zamilujete si nejenom ladné tvary a geniální jednoduchost českých motocyklových veteránů, ale také jejich historii, která je mnohdy dosti pohnutá.

Obchodníci

Jsou stále cennější, a co si budeme povídat, také dražší, takže rekonstrukce moto veterána se může také velmi dobře vyplatit a existují samozřejmě profesionální renovátoři, kteří takto renovují především s vidinou zisku. Některé nejkrásnější a historicky slavné kousky se prodávají do Německa nebo jiných západních zemí za tisíce až desetitisíce Euro či jiné tvrdé měny. Bohužel  spousta legendárních českých motocyklů mizí kamsi do zahraničí, což je škoda. Třeba ČZ motorka z poválečného období nebo Jawa „pérák“ z doby předválečné, to mohou být skvosty, které ocení nejeden zahraniční sběratel.

pérák

 zdroj:modry.cz

 

Milovníci motorek

 

Je zde ale protipól vypočítavých obchodníků a renovátorů, kteří často nedají motorce tolik péče a upraví ji spíše naoko. Jsou to milovníci motocyklů a také jejich pohnutých příběhů, ti, co tomuto časově velice náročnému koníčku propadnou a postupně přidávají další a další kousky do svých sbírek, které jsou cizím okům utajené někde v temné garáži či kůlně. Těmto obdivovatelům propracovaných a přitom tak jednoduchým motorů a dalších zařízení starých motorek nestojí o chlubení, těm postačí, když se sami budou moci kochat pohledem. Renovace motocyklu vám přinese radost, ale také je to spousta dřiny, která se ovšem vyplatí. Také musíte být znalí a nastudovat trochu historie a mnohem více techniky. S potěšením se budete zlepšovat a zjišťovat, jak krásné jsou staré české Jawy, ČZ, či jiné značky motocyklů z našich luhů a hájů.

Aby bylo vše jako dřív

 

Nemyslete při rekonstrukci na zisk, ale spíše na to, aby byla motorka zase tak dokonalá jako když vyjela ve své době z továrny,  aby nejen skvěle vypadala, ale také šlapala jako hodinky a měla všechny díly v původním provedení. Pak bude její hodnota téměř nevyčíslitelná. Moto veteráni nejen, že nevymřou, ale získávají pořád na ceně, majitelé si je stráží jako oko v hlavě. Někteří tito krasavci jsou našim zrakům navždy skryti, jiné můžeme naštěstí obdivovat v muzeích nebo u kamarádů, kteří také propadli krásným starým motorkám.

Napsat komentář